ایمپلنت مخصوص ارتودنسی

درمان ارتودنسی با کمک ایمپلنت دندان توسط ایمپلنت مخصوص ارتودنسی انجام می شود؛ این ایمپلنتهای کوچک که در درمان ارتودنسی (از جمله براکت) به عنوان لنگر (انکور) و نقطه ثابت برای حرکت دندانها استفاده میشوند، به پیشرفت درمان ارتودنسی کمک می کنند.

کاربرد های ایمپلنت دندان تنها برای نگهداری پروتز دندان نیست و در درمان های پیشرفته ارتودنسی نیز مورد استفاده قرار می گیرد تا درمان به بهترین شکل انجام بگیرد.

طبق قانون نیوتن برای هر عملی، عکس العملی به همان اندازه و در جهت مخالف وجود دارد؛ بنابراین حرکت دادن دندانها در شرایطی که لنگرگاه خوب و ثابتی وجود نداشته باشد، دشوار است.

ایمپلنت مخصوص ارتودنسی بسیار کوچکتر از ایمپلنتهای معمولی هستند و پس از اتمام درمان ارتودنسی بیرون کشیده میشوند.

جراح دندانپزشک با جراحی فک ایمپلنت تیتانیومی را در استخوان فک و در جایی که مشخص شده قرار میدهد و سپس آن را در به متخصص ارتودنسی می سپارد تا ادامه درمان با کمک پایه ایمپلنت صورت بگیرد.

صاف کردن دندان آسیاب کج شده با کمک ایمپلنت

صاف کردن دندان آسیاب کج شده با کمک ایمپلنت

برای این که دندانی که به جلو کج شده است را به عقب کشیده و صاف کنیم میتوانیم یک ایمپلنت ارتودنسی در پشت آن دندان نصب کنیم و دندان مورد نظر را با نیروی الاستیک به ایمپلنت متصل کنیم.

نیروی الاستیک دندان را به عقب (به سمت ایمپلنت) هل میدهد چرا که ایمپلنت در جای خود ثابت است و حرکتی ندارد.

اصلاح بیرون زدگی دندانهای آسیاب با ایمپلنت مخصوص ارتودنسی

اصلاح بیرون زدگی دندانهای آسیاب با کمک ایمپلنت

با استفاده از ایمپلنت دندان میتوان دندانهایی را که به دلایل مختلف بیش از حد از جای خود بیرون زده اند، به جای خود باز گرداند و از درمانهای تهاجمی و گسترده مانند افزایش طول دندان، عصب کشی و روکش دندان پیشگیری کرد.

در این شرایط دو ایمپلنت ارتودنسی در ناحیه ریشه دندان کاشته میشوند و نیروی الاستیک برای به داخل کشیدن دندان اعمال میشود.

ایمپلنت در جای خود ثابت است بنابراین تنها دندان به سمت ایمپلنت حرکت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *