جراحی دندان عقل یکی از درمان های تخصصی در دندانپزشکی است کهدر مطب دندانپزشکی دکتر محمود اختری تهرانی انجام می پذیرد.

اگر دندان پزشکتان تشخیص داده که وقت آن رسیده دندان عقل خود را خارج کنید پس قبل از آن بهتر است اطلاعاتی درباره کشیدن دندان عقل یا جراحی دندان عقل به دست بیاورید.

شاید همانند دندان های دیگر با کشیدن دندان این مشکل نیز حل شود ولی با توجه به عکس دندانتان امکان دارد شما را به جراح فک و صورت ارجاع داده تا بتوانید به راحتی از شر دندان های عقل خلاص شوید. چند روز بعد از عمل جراحی دندان عقل ، شرایط دهان شما به حالت اولیه برگشته و جای دندان جراحی شده بهبود میابد.

چرا باید دندان عقل را درآورد؟

دندان های عقل سومین دندان های آسیاب بزرگ شناخته شده و در آخرین ردیف دندان ها رشد می کنند. این دندان ها در سنین 17 تا 25 سالگی می رویند که توسط عکسبرداری به وضوح قابل رویت هستند. بیشتر مردم به یکی از دلایل زیر این دندان ها می کشند:

دندان عقل به دیگر دندان ها فشار وارد می کند.

از آنجایی که این دندان ها در ردیف آخر قرار دارند، امکان اینکه در استخوان های فک یا لثه گیر کرده باشند زیاد است. به همین دلیل می توانند به دندان های کناری فشار وارد کنند که همین موضوع موجب درد می شود.

گاهی زاویه رشد دندان عقل نامناسب است

امکان دارد زاویه رشد این دندان ها مناسب نباشد. همین موضوع نیز می تواند به دندان های دیگر فشار وارد کند، دهان شما به اندازه کافی بزرگ نباشد، در این صورت فک شما فضای کافی برای رشد دندان عفل نخواهد داشت.

جراحی دندان عقل
دندان عقل نهفته فک بالا و نیمه نهفته فک پایین

پوسیدگی دندان و عفونت لثه یکی از مشکلات وجود دندان عقل

دندان عقل پوسیده و بیماریهای لثه یکی دیگر از دلایل می باشد. از آنجایی که این دندان ها در ردیف آخر می باشند، مسواک زدن و تمیز کردن آنها مشکل می باشد.

قبل از جراحی دندان عقل

درباره پروسه جراحی دندان عقل با متخصص فک و صورت مشورت کنید. در این ملاقات:

درباره هر نوع بیماری که دارید با وی صحبت کنید
نام داروهایی که روزانه و مستمر مصرف می کنید را بگویید
هر سوالی درباره جراحی دارید از وی بپرسید.
درباره نوع بی حسی باهم تصمیم بگیرید
زمانی را برای جراحی انتخاب کنید که بعد از آن بتوانید استراحت کنید.

حین جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل معمولا 45 دقیقه یا کمتر به طول می انجامد. بیشتر جراحی ها با بی حسی موضعی انجام می شوند. اغلب حین جراحی، متخصص فک و صورت لایه لثه را شکاف داده، بلند کرده و دندان را خارج می کند. بعد از آن زخم ایجاد شده را شسته و سپس بخیه می زند که بعد از گذشت چند روز خود به خود جذب می شود. اغلب جراحی های دندان عقل بعد از دو هفته بهبود پیدا می کنند.

حین جراحی دندان عقل

بعد از جراحی دندان عقل چه باید کرد؟

شرایط دندان ها و متعاقبا شرایط جراحی ها همیشه یکسان نیستند. برخی از افراد بالافاصه بعد از عمل جراحی دندان عقل می توانند به فعالیت های روزانه ادامه دهند، حتی می توانند به محل کارشان بروند؛ ولی برخی افراد بعد از جراحی حتی قادر به رانندگی نیز نخواهند بود و حتما باید استراحت کنند تا هوشیاری لازم را به دست آورند. بیشتر افراد بعد از جراحی دندان عقل دردی ندارند.

امکان دارد سه تا چند روز هنگام غذا خوردن مشکل داشته باشید. متخصص شما اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار خواهد داد. احتمال دارد درمان کامل چند هفته به طول انجامد.

به توصیه های زیر برای انجام درمان جراحی دندان عقل توجه فرمایید:

 • می توانید برای جلوگیری از ورم و یا تغییر رنگ پوستتان از تکه یخ استفاده کنید
 • برای ورزش دادن فکتان، دهان خود را به آرامی باز و بسته کنید
 • تا چند روز غذاهای نرم مثل سوپ بخورید
 • مایعات زیاد مصرف کنید
 • دو یا سه روز بعد از جراحی می توانید مسواک زدن و نخ کشیدن را شروع کنید. مراقب باشید هنگام مسواک زدن دندان های مجاور، لخته تشكیل شده کنده نشود زیرا در این صورت دوباره درد و خونریزی شروع خواهد شد.
 • دارو های تجویز شده توسط متخصصتان را به درستی مصرف کنید
 • در صورت هر گونه تب یا درد شدید به متخصص خود مراجعه کنید.
 • تا چند روز مایعات خود را با نی مصرف نکنید
 • امکان دارد متخصص شما قرقره کردن با آب نمک را توصیه کند
 • تا چند روز از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا سیگار روند درمان را کند تر می کند.

هرگز نباید از دندان های عقل نهفته غافل شد. اگر دندان عقل که در هجده تا بیست و پنج سالگی می روید، به علت های ژنتیک یا اکتسابی طی این زمان رشد نکند یا به صورت نیمه نهفته رشد پیدا کند، باید مورد بررسی جدی قرار بگیرد.

در واقع دندانی که بعضی از تاج های آن در محیط دندان رویش یابد و بقیه نهفته بماند نیازمند ملاحظات پزشکی است.

به ندرت اتفاق می افتد که این دندان های نهفته به ایجاد کیست های بزرگ و تخریب استخوان فک منجر می شود و در موارد خاص قابلیت تبدیل شدن به سرطان های مهاجم را پیدا کند به همین خاطر توصیه می شود هر سال یا دو سال یک بار از طریق عکس رادیوگرافی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت مشکل ساز بودن نیز باید از طریق عمل جراحی از لثه خارج شود.

لازم به ذکر است که دندان عقل نیمه نهفته در فضایی که برای رشدش کافی نیست، استعداد عفونی شدن پیدا می کند.

افرادی که باید بیشتر به دندان عقل خود اهمیت دهند:

 • 1- خانمهای جوانی که قصد باردار شدن دارند، به علت تغییرات خاصی که در بدن اتفاق می افتد، دندانهای عقل در خطر عفونی شدن قرار می گیرند.
 • 2- افراد با ضعف سیستم ایمنی
 • 3- مبتلایان به دیابت
 • 4- افرادی که بهداشت دهان و دندان شان ضعیف است.
 • 5- کسانی که مشکل استخوانی دارند.

دندان عقل نهفته پدیده ای بسیار متداول است، ولی برای نیمی از افراد هیچ وقت مشکل ایجاد نمی کند، اما این مساله نباید باعث شود که نسبت به ایجاد درد، تورم، حساس شدن لثه ها، کرم خوردگی و بوی بد دهان خود که نشانه ای از خطرساز شدن دندان عقل است، بی توجه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *