لیزر در دندانپزشکی ، پیشرفت در درمان را بهبود داده و همه چیز تغییر کرده است. با اشاره ای به دنیای اینترنت، می توان از یک سر دنیا به آن سر دیگر ارتباط برقرار کرد؛ علم و فناوری نیز از این قاعده مستثنی نیست. در دنیای علم و فناوری پیشرفتهای زیادی برای تشخیص صحیح ، پیشگیری و درمان بیماریها حاصل شده است که کار را هم برای متخصصان و هم برای بیماران آسان کرده است.

استفاده از لیزر در دندانپزشکی یکی از این پیشرفت ها است ، فناوری که برای حل مشکلات استفاده می شود؛ این فناوری اکنون در بسیاری از موارد از جمله دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ، چیزی که تا سالها پیش امکان پذیر نبود اما اکنون به واقعیت تبدیل شده است.

جراحی لثه با لیزر و کامپوزیت دندان

در ابزارهای سنتی دندانپزشکی تغییرات زیادی ایجاد نشده است ، اما با معرفی لیزر تغییر بزرگی در این زمینه ایجاد شده است.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

یکی از مهمترین کاربردهای لیزر در دندانپزشکی عملکرد خوب آن در سرعت بالا است. بیشتر مشکلات دندانی مربوط به خونریزی و بی حسی است، در حالی که استفاده از ابزارهای سنتی در دندانپزشکی وقت دندانپزشکان و بیماران را می گرفت اما استفاده از لیزر این مشکل را برطرف کرده است.

بی حسی موضعی یا در شرایط حاد تر بیهوشی تأثیرات منفی زیادی از جمله افزایش استرس بیمار ، کاهش سرعت و کارایی ، ایجاد ناراحتی پس از درمان و همچنین کاهش فعالیت بیمار در هنگام بیهوشی دارد.

ما همیشه وقتی مشکلی وجود دارد به دنبال راه حل می گردیم و همیشه وقتی مشکلی پیش می آید به دنبال راه حل های ساده و کارآمد هستیم. به همین دلیل ، دندانپزشکان برای سهولت کار خود به فکر استفاده از لیزر افتادند.

استفاده از لیزر نیاز به بیهوشی را از بین می برد، به جای استفاده از مته دندانپزشکی برای از بین بردن پوسیدگی یا برش بافت نرم ، دندانپزشکان با استفاده از لیزر ، به تبخیر سطحی بافت نرم و سخت ، بدون استفاده از بی حسی یا بیهوشی ، درمان را شروع می کنند.

از لیزرهای CO2 معمولاً برای بافتهای نرم استفاده می شود ، اما اکنون مدل جدیدتر برای بافتهای سخت نیز استفاده می شود.

هنگام استفاده از ابزارهای سنتی ، روند ترمیم و درمان در طی چند جلسه انجام می شود ، اما با استفاده از لیزر ، چون خونریزی کنترل شده و بیهوشی وجود ندارد ، همه کارها در یک جلسه انجام می شود.

هنگام استفاده از ابزارهای سنتی ، روند ترمیم و درمان در طی چند جلسه انجام می شود ، اما با استفاده از لیزر ، چون خونریزی کنترل شده و بیهوشی وجود ندارد ، همه کارها در یک جلسه انجام می شود.

تحقیقات نشان داده است که یکی از دلایل مراجعه نکردن بیماران به دندانپزشک صدای مته دندانپزشکی و احساس بدی است که از آن می گیرند ، اما استفاده از لیزر این احساس را از آنها دور می کند. با استفاده از لیزر ، ترس از مراجعه به دندانپزشک به حداقل می رسد.

ما در دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت دکتر محمود اختری تهرانی تکلنولوژی لیزر را در اختیار داریم ، یکی از درمان های قابل انجام با لیزر در دندانپزشکی ، جراحی لثه با لیزر است.

تشخیص پوسیدگی با لیزر

امکان تشخیص پوسیدگی دندان با لیزر در مقیاس عددی وجود دارد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

با استفاده از لیزر می توان جلوی ورود میکروب ها را به واسطه ذوب کردن کریستالهای مینای دندان گرفت.

تراش دندان با لیزر

در موارد استفاده از لیزر حرفه ای دندانپزشکی می توان بافت سخت را با لیزر تراش داد.

لیزر سفید کننده دندان (بلیچینگ با لیزر)

مدت های زیادی است که برای سفید کردن دندان از لیزر استفاده می شود. در واقع لیزر در دندانپزشکی به کمک بلیچینگ می آید و فرایند سفید کردن دندان ها سریع تر و بهتر انجام می شود.

سفید کردن دندان با لیزر

از موارد دیگر استفاده از لیزر در دندانپزشکی می توان به رفع حساسیت دندانی، عصب کشی دندان به ویژه در دندانهای عفونی ، جرم گیری دندان، جراحی لثه مثل جراحی فرنوم و جراحی لثه زیبایی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *